مشخصات فنی و ویژگی های آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک همانند دیگر آسانسور ها دارای تمامی قطعات یک بالا بر همچون کابین، کفسک و دیگر قطعات هستند تنها با این تفاوت که موتور آنها با جک جایگزین و با قطعه ای با نام پاوریونیت پمپاژ روغن در آن ایجاد و به حرکت در میآید و این عمل این نوع آسانسور را به یکی از ایمن ترین نوع آسانسور ها تبدیل میکند. دلیل آن هم این موضوعست که میتوان گفت عملا سقوط در آسانسور های هیدرولیک اتفاق نمی افتد زیرا در هنگام حرکت به سمت پایین، پاور یونیت فشار پشت روغن را قطع خواهد کرد و روغن های پمپاژ شده بسیار آرام به داخل آن برمیگردند و کابین همراه با فشار جاذبه زمین و همچین وزنه آسانسور به سمت پاینن حرکت میکند.

آسانسور هيدروليک

– مجهز به سامانه ایمنی ضد سرقت (پاراشوت) ، بدون نیاز به گاورنر
– قابل نصب در مکان های با چاله کم ارتفاع
– بدون نیاز به موتورخانه در بالای چاهک آسانسور هيدروليک
– امکان نصب آسانسور هیدرولیک در مکان هایی که چاه و چاله آسانسور پیش بینی نشده است.
– استفاده از پمپ های روغن دنده ای ، پره ای واسکرو در ساخت پاوریونیت آسانسور
– سرعت آرام و تدریجی در شروع حرکت و هنگام توقف کابین آسانسور هيدروليک با استفاده از شیرهای چهارسرعته ویژه با فن آوری بالا ، ساخت کارخانه BLAIN آلمان
– مصرف برق فقط برای بالا رفتن آسانسور و صرفه جویی در انرژی
– حرکت سریع ، نرم و بی صدا
– مجهز به کاراسلینگ جهت حمل کابین
– اجرای سازه چاه آسانسور به صورت پیش ساخته و اتصال سریع با پیچ و مهره
– برق مورد نیاز تک فاز یا سه فاز

آسانسور هیدرولیک حدود 60 سال پیش در صنعت آسانسورسازی به محبوبیت دست یافت. پیش از شروع قرن ۲۱، با ورود آسانسورهای بدون موتورخانه (MRL) آسانسورهای هیدرولیک با رقابت‌های روز افزونی روبرو شد. با وجود این، امتیازاتی همچون هزینه‌ی نگهداری کم، انعطاف‌پذیری بالا در طراحی اتاقک، امنیت بالا و نصب آسان و مقرون به صرفه‌ی آن، باعث متمایز شدن این نوع آسانسور شده است. اگر چه همه روزه شاهد افزایش کاربرد آسانسورهای بدون موتورخانه (MRL) هستیم اما این‌ها دلیلی بر کاهش کاربرد آسانسور هیدرولیک نیست و استفاده از این‌گونه آسانسورها در کشورهای در حال توسعه با افزایش چشم‌گیری همراه است.

آسانسور هيدروليک

از قرن 19 میلادی، آسانسورهای کابلی و هیدرولیکی آبی برای جابه‌جایی عمودی مورد استفاده بود. در سال‌های ۱۹۵۰ آسانسورهای هیدرولیک روغنی تقریباً همزمان در آلمان و ایالات متحده‌ی آمریکا به صنعت آسانسورسازی راه پیدا کردند و بلافاصله توانستند به محبوبیت دست‌ یابند. در ابتدا کاربرد آسانسور هیدرولیک اغلب برای بار بود اما با بهبود عملکرد آن و به دلایلی اقتصادی، این‌گونه آسانسورها برای جابه‌جایی افراد نیز مورد استفاده قرار گرفت. دلایل اقتصادی که باعث شد این‌گونه از آسانسورها جایگاه بهتری را برای استفاده‌های عمومی‌تر پیدا کنند مربوط به هزینه، ابزار و کار کم برای نصب می‌شد.

بر اساس گزارش سازمان ملی صنعت آسانسور در ایالات متحده (NEII) شرکت‌ها در دهه‌ی هفتاد میلادی آسانسورهای هیدرولیک بیشتری را نسبت به انواع آسانسورهای کششی ساختند و در سال‌های ۱۹۸۰ تولید آن‌ها بیش از دو برابر آسانسورهای کششی بود. نزدیک به ۷۰ درصد آسانسورهای ساخته شده در ایالات متحده آمریکا تا سال ۲۰۰۰،  آسانسورهای هیدرولیکی بودند. در آسانسورهای هیدرولیک به جای استفاده از موتور گیربکس و قاب و وزنه تعادل ، از جک هیدرولیک استفاده میشود.

آسانسور هيدروليک

مزایای آسانسور هیدرولیک

از مزایای استفاده از آسانسور های هیدرولیک میتوان به عدم نیاز به موتورخانه و اتاقک بلای چاه آسانسور اشاره نمود. نرمی حرکت در شروع ابتدایی،خرابی کمتر و راحتی تعمییر از دیگر مزایای آسانسور هیدرولیک می باشد . امکان استفاده از کابین بزرگتر به دلیل حذف قاب و وزنه تعادل و نیاز به استراکچر سبکتر و در نتیجه هزینه کمتر مزیت دیگر آسانسورهای هیدرولیک می باشد. امتیازاتی همچون هزینه‌ی نگهداری کم آسانسور ، انعطاف‌پذیری بالا در طراحی اتاقک، امنیت بالا و نصب آسان و مقرون به صرفه‌ی آن، باعث متمایز شدن این نوع آسانسور شده است.

اگر چه همه روزه شاهد افزایش کاربرد آسانسورهای بدون موتورخانه (MRL) هستیم اما این‌ها دلیلی بر کاهش کاربرد آسانسور هیدرولیک نیست و استفاده از این‌گونه آسانسورها در کشورهای در حال توسعه با افزایش چشم‌گیری همراه است.