آسانسور مسافربر
اکتبر 18, 2019
آسانسور خودرو بر
اکتبر 18, 2019

آسانسور پانوراما

امروزه آسانسورهای پانوراما نقش مهمی در زیبایی طراحی معماری ساختمان، ایفا می‌کند که این مسأله مورد توجه بسیاری از مهندسان ساختمان است.

شاید تا کنون کلمه آسانسور پانوراما را شنیده باشید اما به درستی ندانید که آسانسور پانوراما چیست و یا چه تفاوتی با آسانسور های معمولی دارد. همانطور که می دانید کلمه پانوراما (panorama) به معنی چشم انداز می باشد. در واقع آسانسور پانوراما همان آسانسور معمولی است اما با این تفاوت که دارای کابین لوکس تر و از جنس شیشه بوده که در چشم انداز ساختمان یا به اصطلاح در نما ی ساختمان نصب می شود.

آسانسورهای پانوراما علاوه بر زیبایی خاصی که خود دارند، زیبایی ساختمان را نیز دوچندان می کنند.یکی از سیستم های پرطرفدار و جذاب، سیستم پانوراما میباشد که به خاطر جذابیت وزیبایی خاصی که دارد در تمام جهان مورد استفاده قرار میگیرد .

معمولا در آسانسور پانوراما از پلتفرم شیشه ای و یا اکسپوز استفاده میشود و بدنه ی شیشه ای کابین جلوه ی خاصی از حرکت اسانسور به نمایش میگذارد.نمای شیشه ای کابین آسانسور پانوراما باعث می شود چشم اندازهای طبیعی و شهری ،،در ارتفاع با جلوه ای خاص در معرض دید سرنشینان اسانسور قرار گیرد.

عموما در ساختمانهای پر تردد تجاری و هتل ها و در نمای ساختمان‌های با ارتفاع متوسط (مانند مجتمع‌های تجاری و رستوران‌ها و…)در داخل فروشگاه‌های زنجیره‌ای چند طبقه، واحدهای تریپلکس و … به جهت اهمیت بالای ظاهر ساختمان و جذب بازدید کننده بیشتر در معماری ها از متریال خاص و جذاب استفاده میگردد. موضوع دیزاین ساختمانهای تجاری انقدر مهم و حیاتی میباشد که عموما در طراحی ها از بزرگترین  وبه نامترین طراحان دنیا استفاده میشود .

آسانسورهای پانوراما را نیز میتوان در زمره آسانسورهای مسافری معرفی نمود که هر یک با توجه به موقعیت آنها در ساختمان ، از نظر طراحی دارای شرایط خاص خودهستند .

مطابق مقررات ایمنی ، چاه آسانسورهای نما دار با صفحات بزرگ شفاف پوشیده و یا بطور عمده میتوان باز باشد. آسانسورهای نصب شده در فضای آزاد در شرایط محیطی غیر عادی که در آن باد شدید، باران، برف یا یخبندان قابل پیش بینی است باید پوشش کامل برای چاه منظور گردد. آسانسور پانوراما دارای تنوع بسیار زیادی در زمینه طراحی بوده که نه تنها معمار را در طراحی معماری خود محدود نمی‌نماید، بلکه ایده‌های متنوعی را نیز ارائه می‌کند. آسانسور پانوراما معمولا با دو سیستم کششی و هیدرولیک نصب می‌گردد که هر کدام در شرایطی مزیت‌هایی بر دیگری دارند.

به دلیل زیبایی قابل توجه آسانسور پانوراما ، مهندسان معمار می‌توانند به عنوان یکی از ارکان مهم در طراحی معماری، از آن استفاده نمایند. تنوع در طرح و امکانات قابل توجه از جمله استفاده از سیستم هیدرولیک یا کششی متناسب با شرایط و نوع کاربری، می‌تواند کمک شایانی در جهت دستیابی به اهداف معماران در طراحی ساختمان نماید.