بررسی اجمالی تابلو فرمان دو سرعته آسانسور 

در آسانسور‌هایی که با تابلو فرمان دو سرعته کار می‌کنند، از موتور‌هایی استفاده می‌شود که دارای دو سیم پیچ بوده و لذا قادر به حرکت در دو سرعت مختلف هستند. نحوه عملکرد تابلو فرمان دو سرعته بدین صورت است که هنگام حرکت از حالت سکون، موتور با دور تند شروع به حرکت کرده و در زمان کوتاهی به سرعت مورد نظر (معمولا یک متر بر ثانیه) می‌رسد، و هنگام نزدیک شدن به سطح طبقه مورد نظر، به یکباره با تغییر دور موتور، سرعت آسانسور کاهش یافته (معمولا به نصف مقدار قبلی) و در مرحله بعد سرعت به صفر می‌رسد. با توجه به این توضیحات واضح است که با تغییر سرعت ناگهانی موتور، کابین آسانسور هنگام شروع به حرکت و توقف، جابجایی‌های ناگهانی خواهد داشت که این حالت مطلوب نبوده و حتی الامکان باید سعی نمود تا از این مشکل جلوگیری کرد.

ضمنا با توجه به اینکه در این روش موتور آسانسور به طور مستقیم راه اندازی می‌شود، جریان راه اندازی ۵ تا ۷ برابر جریان نامی از سیم پیچ موتور عبور خواهد کرد که ضمن کاهش عمر موتور، مصرف برق آسانسور را افزایش خواهد داد. تابلو فرمان دو سرعته قابلیت راه اندازی موتورهای دو سرعته را دارد در واقع در تابلو فرمان دو سرعته از یک موتور گیربکس دو سرعته که دارای سرعتهای دور تند و دور کند می باشد استفاده می گردد که طبق دستوراتی که توسط تابلو فرمان آسانسور به موتور ارسال میگردد

هنگام شروع حرکت کابین آسانسور ، موتور با دور تند کار می کند و سپس هنگامی که کابین آسانسور به طبقه مقصد رسید سرعت به دور کند کاهش می یابد تا در انتها کابین در مقصد متوقف گردد.

ویژگی های تابلو فرمان دو سرعته :

دارای سیستم نجات اضطراری و کاملا مستقل

دارای سیستم کنترل ترافیک آسانسور

سیستم نجات اضطراری تا توان 15 کیلووات

قابلیت کد گذاری و تنظیم نرم افزاری

تعداد استارت مجاز

قابلیت راه اندازی آسانسور تا 16 طبقه