بررسی اجمالی رمپ برقی

رمپ برقی در واقع گونه‌ای نقاله جابجایی است. وسیله ای برای انتقال افراد در سطوح هم تراز و یا با اختلاف ارتفاع کم که در فرودگاه ها، فروشگاه ها، پایانه مسافربری و سایر اماکن پر تردد کاربرد بسیار داردلازم به ذکر است که زاویه این پیاده رو های متحرک حداکثر ۱۲ درجه نسبت به افق می باشد. سرعت نامی رمپ برقی متحرک در ورودی و خروجی حداکثر۰,۷۵ متر بر ثانیه می باشد دانستی مفید راجع به پله برقی یک چرخه تکرارشونده از پله‌های در گردش است، که در آن پله‌های بازگشتی در زیر پله‌های بالایی پنهان شده‌اند. وزن پله‌های پنهان با وزن پله‌ های آشکار موازنه و برابری می‌کند، بنابراین موتور پله برقی بایستی تنها وزن افراد روی پله برقی را (که در حال بالا یا پایین رفتن هستند) تحمل کند.

اما رمپ برقی با سطحی متحرک و صاف و بدون پله بوده که بیشتر در فرودگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند تا دسترسی به مسیرهای طولانی مانند مسیر بین ترمینال ها یا درون آنها را آسان تر کند.

رمپ برقی

همچنین رمپ برقی در سوپرمارکت ها با سطح ارتفاعی متفاوت یافت می شوند، بیشتر به این علت که بر خلاف پله برقی می توان با سبد خرید یا کالسکه و نظیر این وسائل از این وسیله نقلیه استفاده کرد زاویه شیب این پیاده روهای متحرک نباید بیشتراز ۱۲.۳ درصد باشد تا بتواند بهترین بهره وری را برای افراد مختلف تامین کند. در رمپ برقی طويل ،بمنظور جلوگيری از سقوط صندلی چرخدار لازم است که شيب آن در يک درجه مطلوبی باشد. برای رمپ برقی که طول آنها کمتر از ۵ متر است توصيه شده که حداکثر شيب برای استفاده صندلی چرخدار ۱/۱۲ ( معادل ۸ درصد ) باشد مثلا” اگر طول رمپ برقی ۳۶۰ سانتی متر (معادل ۱۲ فوت ) باشد لازم است حداکثر ارتفاع رامپ ۳۰ سانتی متر در نظر گرفته شود.

رمپ برقی

( تقريبا” به اندازه ۲ پله ۶ اينچی ) . اگر چه اين مقدار بعنوان حداکثر شيب پيشنهاد شده ولی برای بعضی افراد تتراپلژی (فلج دست و پا ) سطحی پرشيب به حساب می آيد. ولی شيب ۱/۲۰ (۵ درصد ) واقع بينانه تر است. بطور کلی، استفاده از رمپ برقی طويل مشکلاتی را در بر دارد چرا که از نظر فضا هميشه با محدوديت زيادی مواجه می شوند. اگر شيب رمپ برقی به اندازه ای است که لازم باشد فرد برای طی مسير تلاش زيادی را بکند، مسلما” بايستی دارای قدرت بدنی خوبی در تنه فوقانی باشد ولی از نظر شخصی، فاصله های کوتاهتر ترجيح داده می شوند. چنانچه فضای کافی برای نصب رمپ برقی با شيب مورد نظر وجود نداشته باشد می توان از يک بالابر کوتاه و بطور متناوب استفاده نمود.

رمپ برقی