کارایی موتور گيرلس آسانسور

موتور گیرلس آسانسور امروزه با کمک تکنیکهای بازخورد و فناوری های الکترونیکی، حرکت مناسب آسانسور و دقت در تراز طبقه را برای اکثر موتور الکتریکی بدون صرف هزینه گزاف می توان به دست آورد.در گذشته، موتورهای DC بهترین کیفیت حرکت را فراهم می کردند زیرا سرعت موتور را می توان به سادگی با استفاده از یک ژنراتور DC با یک خروجی متغیر تحت کنترل در آورد. در نتیجه، موتورهای DC به طور گسترده در اکثر کاربردهایی که به یک حرکت آرام و تنظیم دقیق نیاز دارند مورد استفاده قرار می گرفت.موتور گیرلس (بدون جعبه دنده) کاربرد بسیاری در صرفه جویی در مصرف انرژی و کیفیت بالای اسانسور دارد.زمانی این فن اوری را به نام (اسانسور واردلئونارد) معرفی می کردند و تنها چند شرکت چند ملیتی تجهیزاتی با این فن اوری را تولید می کردند اما حال اوضاع فرق کرده و اکثر شرکت ها اسانسورهای خود را با موتور گیرلس عرضه می کنند.شرکت اتیس افتخار و تجربه عرضه اینگونه اسانسور ها را دارا می باشد.

شکل و وزن موتور گيرلس آسانسور به طور قابل توجهی بین تولیدکنندگان دارای تفاوت است ولی اصول اولیه و اجزاء آنها مشابه یکدیگر است .نیرو در موتور گيرلس مستقیم و بدون دخالت گیربکس به کابین انتقال می یابد و برای نرم تر شدن حرکت کابین از مدار الکتریکی و گلاتورسرعت حرکت موتور کنترل میشود برای سرعت های بالای 5\2 مورد استفاده قرار میگیرد. گیرلس نسل جدید موتورها می باشد و از لحاظ حرکتی به هیچ عنوان قابل قیاس با موتورهای گیربکس دار نیستند، اما از لحاظ قیمتی دو برابر انها هستند. موتور گيرلس به دلیل عدم استفاده از روغن، با محیط زیست سازگاری بسیار خوبی دارد. ضمنا موتور گيرلس بدلیل بازدهی بسیار بالا، دارای برگشت پذیری بالائی نیز هستند بنابراین با توجه به ماهیت ترمز الکتریکی در این گونه آسانسور ها در مرحله ترمز انرژی ناشی از ترمز به جای اتلاف به صورت حرارت، مجدد به شبکه تزریق می شود.

آسانسور های گیرلس به جهت حجم کم دستگاه محرکه، افزایش کارایی ، نیاز به فضای محدود و حذف موتورخانه، نصب سریع آسانسور ، و به حد اقل رساندن خدمات مربوط به تعمیر و نگهداری ، آسانسور بسیار ایده آلی برای ساختمانها و مجتمع های پر ترافیک می باشد.